پزشکان بدون مرز درمان
خانه / سبک زندگی / قیمت هر پاکت سیگار؛ در انگلستان ۴۸ هزار تومان، در ایران ۵ هزار تومان!

قیمت هر پاکت سیگار؛ در انگلستان ۴۸ هزار تومان، در ایران ۵ هزار تومان!

پزشکان اینفو- سیگار در کشور ما هم ارزان است و هم در دسترس و به همین دلیل تماشای نوجوانان ۱۰ تا ۱۵ ساله در بوستان های شهر که دور یکدیگر جمع شده و سیگار خود را با سیگار روشن می کنند، اتفاق عجیب و غریبی نیست. به همین دلیل است که سالانه حدود ۶۰ هزار نفر در کشور ما جان خود را به دلیل مصرف دخانیات از کف می دهند و روزانه ۲۰ میلیارد تومان هزینه درمان افراد سیگاری می شود؛ حال آنکه در کشورهای دیگر و بویژه کشورهای اروپایی چنین نیست.

به گزارش پزشکان اینفو اساسا قیمت سیگار در سرتاسر اروپا متفاوت بوده و جدای از روند اقتصادی و افزوده مالیاتی معمولا در این کشورها نسبت به ایران بسیار گران تر است.
بر اساس آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۷ گران ترین کشور از لحاظ قیمت سیگار، انگلستان  بوده است که قیمت تک فروشی هر پاکت ۲۰ عددی از سیگار مرغوب ۹/۹۱ پوند انگلیس تقریبا معادل با ۴۸۰۰۰ تومان ایران است و در ایرلند این مقدار به ۹/۱۵ پوند معادل با قیمت تقریبی ۴۵۰۰۰ تومان ایران می رسد. قیمت سیگار در اروپا با مالیات و عوارض خاصی افزوده می شود به عبارتی مالیات بر ارزش افزوده آن بسیار است. دقیقا همین شرایط نیز برای تنباکو برقرار است با این تفاوت که قیمت آن بسیار بالاتر از قیمت سیگار بوده و مالیات بر  ارزش افزوده آن نیز سالیانه به میزان قابل توجهی افزوده می شود. علاوه براینکه اکثر دول اروپایی به ویژه انگلستان، به منظور جلوگیری از مصرف سیگار و تنباکو علاوه بر ممنوعیت تبلیغاتی برای آنها، مصرف دخانیات در اماکن عمومی را ممنوع و مشمول پرداخت هزینه نقدی اعلام کرده اند و همچنین با قرار دادن هشدارهای تصویری و نوشتاری بر پاکت های سیگار سعی در افزایش آگاهی های عمومی از مضرات مصرف آن و بیماری های مرتبط با آن می پردازند. نمودار قیمتی هر پاکت سیگار در برخی کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۷ بر طبق آمار زیر رده بندی شده است:
انگلستان: ۹/۹۱ پوند معادل با ۴۸۰۰۰ تومان
ایرلند: ۹/۱۵ پوند معادل با ۴۵۰۰۰ تومان
فرانسه: ۵/۶۷ پوند معادل با ۲۸۰۰۰ تومان
هلند: ۵/۳۷ پوند معادل با ۲۶۰۰۰ تومان
بلژیک: ۵/۱۲ پوند معادل با ۲۵۰۰۰ تومان
فنلاند: ۵/۰۲ پوند معادل با ۲۴۷۰۰ تومان
دانمارک: ۵ پوند معادل با ۲۴۶۰۰ تومان
آلمان: ۴/۸۶ پوند معادل با ۲۳۹۰۰ تومان
مالت: ۴/۴۶ پوند معادل با ۲۱۹۰۰ تومان
ایتالیا: ۴/۳۷ پوند معادل با ۲۱۵۰۰ تومان
لوکزامبورگ: ۴/۲۱ پوند معادل با ۲۰۷۰۰ تومان
استرالیا: ۴/۰۵ پوند معادل با ۱۹۹۰۰ تومان
اسپانیا: ۳/۹۳ پوند معادل با ۱۹۳۰۰ تومان
پرتغال: ۳/۸۹ پوند معادل با ۱۹۱۵۰ تومان
قبرس: ۳/۸۹ پوند معادل با ۱۹۱۵۰ تومان
یونان: ۳/۴ پوند معادل با ۱۶۷۰۰ تومان
اسلونی: ۳/۱۶ پوند معادل با ۱۵۵۰۰ تومان
استونیا: ۳/۰۹ پوند معادل با ۱۵۲۰۰ تومان
رومانی: ۳/۰۹ پوند معادل با ۱۵۲۰۰ تومان
مجارستان: ۳/۰۶ پوند معادل با ۱۵۰۰۰ تومان
اسلواکی: ۳ پوند معادل با ۱۴۷۰۰ تومان
جمهوری چک: ۳ پوند معادل با ۱۴۷۰۰ تومان
لتونی: ۲/۹۲ پوند معادل با ۱۴۳۰۰ تومان
لهستان: ۲/۸۱ پوند معادل با ۱۳۸۰۰ تومان
کروات: ۲/۷۲ پوند معادل با ۱۳۴۰۰ تومان
لیتوانی: ۲/۶۷ پوند معادل با ۱۳۱۵۰ تومان
بلغارستان: ۲/۳۲ پوند معادل با ۱۱۴۰۰ تومان

حال آنکه متاسفانه در ایران پاکت های سیگار با کمترین قیمت ممکن بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان بسته به برند و مرغوبت آن به فروش رسیده و به راحتی در دسترس همگان است تا جایی که به عنوان یک معضل اجتماعی مهم و فراگیر گریبان گیر اکثر خانواده ها و فرزندان آنهاست. چه بسا افزایش قیمت و مالیات بر ارزش افزوده آن، ممنوعیت استعمال آن در اماکن عمومی و فضاهای سر بسته، قرار دادن جریمه نقدی در ازای استعمال سیگار در مکانهای ممنوعه،  گسترش آگاهی عمومی و تبلیغات گسترده بر علیه آن قادر خواهد بود بسیاری از جوانان و حتی نوجوانان را از بند اعتیاد به سیگار رهانیده و در ترک آن بسیار تاثیرگذار باشد.
به گزارش پزشکان اینفو دکتر آدانوم گبریوسوس، رییس سازمان جهانی بهداشت در سپتامبر ۲۰۱۷ اظهار کرد: مالیات بر سیگار در کشور ایران همچنان یکی از پایین ترین نرخ های مالیات در جهان است و همانگونه که اطلاع دارید افزایش چشمگیر مالیات بر ارزش افزوده و قیمت محصولات مواد دخانی تنها ابزار موثر برای کاهش مصرف مواد دخانی است.

به دلیل پیچیدگی ساختار مالیاتی کشور و عدم کارایی آن در اخذ مالیات محصولات دخانی، متوسط قیمت محصولات دخانی در ایران در مقایسه با متوسط جهانی بسیار پایین است(متوسط ۰.۶ دلار در ایران در برابر ۳.۸ دلار متوسط جهانی).

بدیهی است ادامه روند جاری در حداقل نگه داشتن نرخ های مالیاتی با هدف کنترل قاچاق این محصولات، موجب بی اثر نمودن سایر مداخلات پیشگیرانه، از جمله اطلاع رسانی، فرهنگ سازی، ساده سازی بسته بندی محصولات دخانی شده و آینده نگران کننده ای را در افزایش شیوع مصرف دخانیات، خصوصا در بین جوانان و نوجوانان به دلیل دسترسی آسان و پایین بودن قیمت این محصولات مرگبار همراه خواهد داشت که این مهم نیاز به توجه ویژه و اقدام عاجل دارد.

-تجربیات کشورهای پیشرفته و در حال توسعه که در کاهش مصرف دخانیات و مرگ و میر ناشی از آن موفق بوده اند، موید تاثیر افزایش مالیات بر کاهش مصرف و همچنین کاهش میزان قاچاق بوده است به عنوان مثال ترکیه با افزایش مالیات دخانیات به میزان۸۴ درصد خرده فروشی، کاهش مصرف محصولات دخانی از حدود ۱۱۲ میلیارد نخ به حدود ۹۲ میلیارد نخ و افزایش درآمد دولت از حدود ۹ میلیارد لیر به ۱۲ میلیارد لیر را تجربه کرده است.

 در برزیل طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ مالیات بر سیگار افزایش داده شد. این میزان افزایش نه تنها مانع افزایش قاچاق شد بلکه  منجر به کاهش قاچاق و مصرف محصولات دخانی شد.(پزشکان اینفو/ ترجمه: ثنا حاجی خانی)

منبع : salamatonline

مطلب پیشنهادی

ابزار جراحی در انتقال پروتئین‌های عامل بروز آلزایمر اثرگذارند

پزشکان اینفو- نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد پروتئین‌های مرتبط با بیماری آلزایمر می‌توانند از طریق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *