پزشکان بدون مرز درمان
خانه / شیرخوار / تعویض پوشک نوزاد، دختر و پسرش متفاوت است؟

تعویض پوشک نوزاد، دختر و پسرش متفاوت است؟

در هفته های اول بعد از تولد، شیرخوار به دفعات شیر می خورد و مثانه او نیز کوچک است، در نتیجه به دفعات زیاد ادرار و مدفوع می کند، بنابراین هر موقع شیرخوار ادرار یا مدفوع می کند، باید کهنه های او را عوض کنید، زیرا ماندن کهنه ادراری و آلوده به مدفوع به ناحیه باسن و دستگاه تناسلی او موجب قرمزی و حتی زخم شدن این نواحی می گردد. در هنگام صبح که شیرخوار بیدار می شود، چون گرسنه است مادر می تواند کهنه های آلوده را از باسن او جدا کند و پارچه ای دوره باسن او بپیچد و به او شیر بدهد و بعد او را تمیز کند.

وسایل لازم برای تمیز کردن و عوض کردن شیرخوار:

دو نوع کهنه برای گذاردن بر ناحیه باسن شیرخوار وجود دارد. یک نوع پارچه نخی که می توان به دفعات شست و بر باسن کودک گذارد و از نظر هزینه با صرفه است (در هنگام تهیه کهنه های نخی باید مطمئن شوید که ۱۰۰% پارچه نخی باشد و تعدادی در حدود ۲۰ عدد تهیه نمایید). نوع دیگر پوشک های یکبار مصرف است که قیمت نسبتا بالایی دارد و مادر می تواند مواقعی که کودک را به مهمانی یا به مسافرت می برد از آن استفاده کند. چند عدد شرت پلاستیکی احتیاج دارید، نوعی را انتخاب کنید که با دکمه بسته می شود تا در موقع بستن، هوا بتواند بین کهنه و بدن کودک وارد شود و با پوست ناحیه باسن برخورد داشته باشد تا از قرمز شدن محل بستن کهنه ها جلوگیری به عمل آید. علاوه بر اینها، تعدادی گلوله های پنبه که آب را به خود جذب نماید و چند تکه کوچک از پارچه ای نرم برای تمیز کردن و تعدادی سنجاق قفلی که بتوانید کهنه ها را به هم وصل نمایید و هم چنین دستمال کاغذی که روی کهنه ها بگذارید تا مدفوع کودک را که روی آن ریخته می شود، داخل توالت بیندازید نیز احتیاج دارید.

روش تمیز کردن شیرخوار و شیرخوار دختر

-ابتدا دست های خود را بشویید و کودک را روی تخت یا روی میز مخصوص عوض کردن کهنه های کودک بخوابانید و کهنه های او را خارج کنید. اگر باسن کودک آلوده به مدفوع است با پنبه و دستمال کاغذی، مدفوع را کاملا از بدن کودک دور کنید و بر دستمالی که روی کهنه کودک قرار گرفته است، بریزید و پاهای کودک را بالا ببرید و کهنه آلوده را زیر بدن او تا کنید.

-با تکه کوچک پارچه نخی یا گلوله های پنبه ای که مرطوب کرده اید تمام چین های کشاله ران کودک را از بالا به پایین تمیز نمایید.

-دو ساق پای کودک را بالا ببرید و در حالی که انگشتان شما بین دو پایش قرار گرفته است تا از به هم مالیدن پاهای او جلوگیری کند، با پنبه یا تکه پارچه نرم و مرطوب دستگاه تناسلی او را تمیز نمایید، سعی کنید تمیز کردن از بالا به پایین باشد تا میکروب های ناحیه مقعد، واژن کودک را آلوده ننماید. دقت کنید به داخل واژن کودک دست نزنید.

-با تکه پارچه یا گلوله پنبه مرطوب، ناحیه مقعد کودک را تمیز نمایید و با پارچه یا گلوله های پنبه مرطوب دیگر نواحی باسن کودک را از خارج به طرف مقعد تمیز کنید. پارچه های کوچک یا پنبه های آلوده را دور بریزید و دست های خود را بشویید.

-ناحیه دستگاه تناسلی و باسن کودک را با دستمال کاغذی خشک نمایید و اجازه دهید کودک برای مدتی باز باشد و دست و پا بزند تا هوا به دستگاه تناسلی و ناحیه مقعد و باسن او برخورد نماید.

-برای جلوگیری از قرمز شدن پوست، پنبه ای را با کمی کرم یا لوسیون که برای شیرخواران و شیرخواران تهیه شده است به اطراف دستگاه تناسلی و ناحیه باسن و مقعد شیرخوار بمالید. اگر کوچک‌ترین قرمزی در ناحیه باسن یا ناحیه تناسلی شیرخوار در نتیجه ماندن کهنه به بدن شیرخوار مشاهده کردید، کهنه شیرخوار را زود به زود عوض نمایید و محل قرمز شده را برای چندین ساعت در معرض هوا قرار دهید و کرم سوختگی به محل قرمز شده بمالید.

-کهنه ای نخی را که قبلا به شکل مستطیل آماده شده است زیر پای کودک قرار دهید و لبه پایین آن را از میان دو پای او بالا بیاورید و در حالی که انگشتان دست چپ شما زیر کهنه کودک قرار گرفته است، لبه های کهنه را در هر دو طرف با سنجاق قفلی به هم نزدیک نمایید.

بیشتر بدانید!  نیاز شیرخواران و اطفال به ویتامین و آهن

روش تمیز کردن شیرخوار و شیرخوار پسر

چون شیرخواران پسر موقعی که ادرار می کنند ممکن است به همه طرف ریخته شود، بنابراین بعد از هر نوبت ادرار کردن باید ناحیه تناسلی و باسن شیرخوار شسته و تمیز گردد.

-در هنگام عوض کردن شیرخواران پسر ممکن است شیرخوار ادرار کند، بنابراین در موقع عوض کردن چندین ثانیه کهنه را روی آلت تناسلی او نگه دارید تا ادرار کند.

-کهنه شیرخوار را باز کنید، اگر مدفوع کرده است با گلوله پنبه یا پارچه مرطوب، مدفوع روی کهنه را دور بریزید و کهنه را زیر پای او تا کنید و با تکه پارچه و گلوله پنبه مرطوب قسمت بالای شکم او را تمیز نمایید.

-در حالی که انگشتان خود را میان دو پای شیرخوار قرار داده اید، پاهای او را بالا ببرید و ناحیه مقعد او را تمیز نمایید. سپس ناحیه باسن شیرخوار را با دستمال کاغذی خشک کنید و اجازه دهید که کودک برای مدتی بدون کهنه دست و پا بزند. همیشه دستمال کاغذی در دسترس داشته باشید، زیرا ممکن است کودک ناگهان ادرار کند. با تکه پارچه یا گلوله پنبه مرطوب شیارهای بین بیضه و زیر بیضه و با گلوله پنبه دیگر زیر آلت و خود آلت او را تمیز کنید.

-بعد از تمیز کردن پاها و باسن کودک، کمی کرم یا لوسیون که برای شیرخواران و شیرخواران تهیه شده است به اطراف دستگاه تناسلی و باسن کودک بمالید.

-کهنه ای نخی که قبلا به شکل مستطیل آماده شده است، زیر پای کودک قرار دهید و کهنه را به پای شیرخوار بپیچید.

-در پایان شرت پلاستیکی دکمه دار را بر روی کهنه به پای کودک ببندید تا کهنه کودک را بپوشاند و از نشست کردن ادرار جلوگیری گردد.

بعضی از مادران کهنه نخی را لوله می کنند و بین پاهای کودک می گذارند و برای این که ادرار کودک به خارج نشست نکند، یک قطعه پلاستیک نازک روی کهنه کودک قرار می دهند و به آن چندین گره محکم در جلو و عقب می زنند. این عمل اشتباه سبب می شود که ناحیه تناسلی و باسن کودک در معرض هوا قرار نگیرد و موجب قرمزی و حتی زخم و تاول این نواحی گردد.

تذکر: 

هنگام عوض کردن و بستن کهنه به پای کودک، فرصت مناسبی برای مادر و حتی پدر است تا با کودک خود رابطه عاطفی برقرار کنند، بدین ترتیب که در موقع عوض کردن کهنه، با کودک خود حرف بزنید، بخندید و توجه او را جلب کنید. کودک نیز در این زمان بیشتر به دست و پای خود را تکان می دهد و به اطرافیان نگاه می کند و با آنان رابطه برقرار می کند و در نتیجه هم شما و هم کودک از یکدیگر لذت خواهید برد.

منبع: niniban

مطلب پیشنهادی

مقدار زردی نوزاد، قابل توجه؟

سوال مخاطب : سلام ، دخترم 20 روزشه، زردیش در هفت روزی 8 بود ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *