پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مجله زندگی / تغذیه مناسب در کودکان مبتلا به MS

تغذیه مناسب در کودکان مبتلا به MS

فرزاد برهمندپور؛ کارشناس ارشد تغذیه و ارتقای سلامت

 

شیوع MS در اطفال

بیماری MS یا Multiple Sclerosis از جمله بیماری‌هایی است که امروزه شیوع و بروز آن در بسیاری از جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت در حال بالا رفتن می‌باشد.

این بیماری با درگیر کردن اعصاب محیطی بیمار باعث ناتوانی او در انجام اعمال حرکتی می‌شود.

با وجود این که بسیاری از محققان علوم پزشکی و سلامت بر این اعتقادند که شیوع این بیماری در بالغین بیش از اطفال و نوجوانان زیر 18 سال می‌باشد، اما برخی آمارها حکایت از آن دارند که 8000 تا 10000 نفر از اطفال و نوجوانان زیر 18 سال در جهان ممکن است سالیانه مبتلا به درجه‌های خفیف تا شدید این بیماری شوند.

البته برخی مطالعات علمی نشان دادند که احتمال بروز این بیماری در اطفال حساس و عاطفی بیش از سایر اطفال می‌باشد.

نشانه‌های MS در اطفال

از نشانه‌های بروز این بیماری در اطفال می‌توان به دوبینی، عدم حفظ تعادل در هنگام ایستادن و راه رفتن، کندی در حرکت و پایین بودن عملکرد حسی و حرکتی آنها اشاره کرد.

راه‌های درمان بیماری MS در اطفال

با وجود این که امروزه درمان اختصاصی برای این بیماری در اطفال وجود ندارد؛ بنابراین پزشکان همان نسخه‌های دارویی و درمانی بالغین را البته با دوز پایین‌تر برای اطفال مبتلا تجویز می‌نمایند.

اگرچه اعتقاد متخصصان سلامت بر آن است که استفاده از جلسات منظم فیزیوتراپی و کاردرمانی، در کنار پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای این اطفال ضروری می‌باشد.

تغذیه درمانی اطفال مبتلا به بیماری MS

مطالعات محققان علوم سلامت و تغذیه در دانشکده پزشکی دانشگاه‌ هاپکینز نشان داده که پیروی از رژیم‌های غذایی پرچرب که مملو از چربی‌های اشباع باشند در این اطفال، باعث تشدید بیماری می‌شود، از سوی دیگر مصرف رژیم‌های غذایی که بر پایه سبزی‌ها و میوه‌ها باشند، می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را در این اطفال کند نمایند.

در واقع مصرف زیاد اسیدهای چرب اشباع ارتباط نزدیکی با پیشرفت روند بیماری در این اطفال دارد که یکی از علل این امر، بالا رفتن میزان التهابات در بدن اطفال می‌باشد.

به همین دلیل توصیه متخصصان تغذیه به مصرف رژیم غذایی با میزان کمتری از چربی و میزان بالاتری از میوه‌ها و سبزی‌ها می‌باشد.

برخی مطالعات علمی دیگر هم نشان دادند که کمبود ویتامین D به خصوص در اطفال چاق می‌تواند با بروز بیماری MS در ارتباط باشد.

به همین دلیل والدین باید برای پیشگیری از بروز این بیماری در کودک خود دو نکته را توجه نمایند، یکی تلاش بر این که باعث چاقی کودک خود نشوند و دوم اینکه در صورتی که کودک آنها دچار کمبود ویتامین D می‌باشد با مشورت پزشک متخصص اطفال به او میزان مناسبی از مکمل ویتامین D را بدهند.

 

زندگی آنلاین

مطلب پیشنهادی

کمربند چهل تکه

نادیا زکالوند   دوخت کمربند چهل تکه با تکه‌های کوچک پارچه‌های رنگی که بدون مصرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *