پزشکان بدون مرز درمان
شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » پزشکی » روش های مقابله با سرطان پانکراس
تلگرام

روش های مقابله با سرطان پانکراس

مقابله با سرطان پانکراس علائم سرطان پانکراس سرطان لوزالمعده سرطان پانکراس جلوگیری از سرطان پانکراس

سرطان پانکراس از خطرناکترین سرطان ها به شمار می رود که با علائمی مانند زردی چشم، کم شدن وزن و درد شکم همراه است. در صورتی که این بیماری به موقع تشخیص داده شود شانس بهبود و بقای این بیماران افزایش خواهد یافت. انجمن سرطان آمریکا در مورد این سرطان خطرناک توصیه های اوژه ای ارائه داده است که در ادامه در اختیارتان قرار خواهیم داد.

به لطف پیشرفت های پزشکی در طی سالهای گذشته شانس بقای بیماران مبتلا به این سرطان پانکراس افزایش یافته است.

با این حال بنا به اعلام انجمن سرطان آمریکا، عوامل خطر خاصی وجود دارند که ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر کنند از قبیل؛ سن(۵۵ سال یا بیشتر)، جنس (مردها در معرض خطر بیشتری هستند)، چاقی، دیابت، سیگار کشیدن و …

مقابله با سرطان پانکراس علائم سرطان پانکراس سرطان لوزالمعده سرطان پانکراس جلوگیری از سرطان پانکراس

مرکز درمان سرطان آمریکا تخمین می زند که ۱۰ درصد از تمام موارد ابتلا به سرطان لوزالمعده ژنتیکی است. اگرچه ژنتیک مستقیما سبب سرطان لوزالمعده نمی شود اما ممکن است امطمئنال ابتلا به آن را افزایش دهد:

سالانه ۵۰ هزار نفر به سرطان لوزالمعده مبتلا می شوند: انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند که سالانه ۵۳ هزار و ۷۰ نفر در این کشور به سرطان لوزالمعده مبتلا شوند. از این تعداد قریب به ۴۱ هزار نفر جان خود را از دست می دهند. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۷ هزار ۶۷۰ نفر از مردها و ۲۵ هزار نفر از زنها، مبتلا به این بیماری تشخیص داده شدند.

مقابله با سرطان پانکراس علائم سرطان پانکراس سرطان لوزالمعده سرطان پانکراس جلوگیری از سرطان پانکراس

سیگار یکی از مهمترین عوامل خطر است: حدود یک سوم (۲۰ تا ۳۰ درصد) از همه موارد سرطان لوزالمعده به کشیدن سیگار ارتباط دارند. مواد شیمیایی سرطان زا که در فرآورده های دخانیاتی وجود دارد، ممکن است سبب آسیب رسیدن به لوزالمعده شود و سیگار کشیدن می تواند امطمئنال ابتلا به دیگر بیماری ها مانند التهاب درازمدت لوزالمعده را نیز افزایش دهد. همچنین ممکن است امطمئنال دچار شدن به دیابت و یا چاقی در بین افراد سیگاری بیشتر باشد. اگرچه روش مطمئنی برای جلوگیری وجود ندارد ولی شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه ترک سیگار امطمئنال ابتلا به چندین سرطان را کم شدن می دهد که یکی از آنها سرطان لوزالمعده است.

علائم سرطان لوزالمعده با تاخیر خود را نشان می دهند: علائمی شامل کم شدن وزن، یرقان، درد شکم تا مراحل نهایی بیماری معمولا خود را نشان نمی دهند و زمانی ظاهر می شوند که تومور به اندازه کافی رشد کرده باشد. دیابت ناگهانی، تغییر در اشتها، تغییر در احساس مزه و چشایی، ملتهب شدن پوست در ناحیه دست ها و گاها، درد شکم، زردی چشم یا پوست، مدفوع کم رنگ، کیسه صفرااو بزرگ شده، از علائم بروز سرطان لوزالمعده هستند و پزشکان توصیه می کنند که اگر بیشتر از یکی از این علائم را داشتید، مطمئنا در مورد تشخیص سرطان لوزالمعده در تماس باشید.

مقابله با سرطان پانکراس علائم سرطان پانکراس سرطان لوزالمعده سرطان پانکراس جلوگیری از سرطان پانکراس

شانس بقای بیماران با تشخیص به موقع، بیشتر است: در سال ۲۰۱۲، انواع سرطان لوزالمعده هفتمین عامل مرگ ناشی از سرطان بودد که در سطح جهان به مرگ ۳۳۰۰۰۰ نفر در آن سال منجر شد. این بیماری بیشتر در کشورهای توسعه یافته رخ می‌دهد و این کشورها در سال ۲۰۱۲ شاهد ۷۰ درصد از موارد جدید این بیماری بوده‌اند. آدنوکارسینوم لوزالمعده پیش آگهی بسیار ضعیفی دارد. در واقع پس از تشخیص، ۲۵ درصد افراد یک سال زنده می ‌مانند و ۵ درصد نیز به مدت ۵ سال. اگر سرطان زود تشخیص داده شود، میزان بقای پنج ساله تا حدود ۲۰ درصد افزایش می ‌یابد.

منبع: آوای سلامت

تلگرام

مطلب پیشنهادی

۹۰ گیاه دارویی Ùˆ ادویه بی نظیر برای سلامتی Ùˆ تندرستی

آیا می دانستید که ۹۰ گیاه داراوی و اداوه وجود دارد که می تواند برای …