پزشکان بدون مرز درمان
شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » شفا » خطرات مرگبار آرام بخشی معروف برای کودکان
تلگرام

خطرات مرگبار آرام بخشی معروف برای کودکان

کد خبر: ۳۸۵۱۰

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ – ۱۶:۴۵

محققان دریافته اند مصرف برخی دارو‌های آرام بخش منجر به بروز سکته قلبی و بیماری‌های شدید تنفسی در اطفال می‌شود.

به گزارش پزشکان به نقل از سی ان ان، محققان آمریکایی دریافتند که مصرف کدئین در اطفال به افزایش خطر سکته قلبی می انجامد. 

در یک مطالعه ملی، بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، پزشکان اطلاعات بیش از ۳۵۰،۰۰۰ طفل بیمار کمتر از  ۱۸ سال را که  تحت درمان بودند، جمع آوری کردند. آنها میزان مصرف  داروهای کدئین دار برای اطفال را کنترل کردند.

در این مطالعهات، کدئین، به عنوان یک مسکن با توجه به اثرات نامطلوبی که بر اطفال دارد، تحت بررسی قرار گرفت.

طبق گزارش FDA، سازمان خوراکی و دارو آمریکا از ژاناوه ۱۹۶۹ تا می ۲۰۱۵، کدئین منجر به مشکلات جدی تنفسی شده و باعث مرگ ۲۴ طفل   شده است.

FDA  در اوت ۲۰۱۲، مطالعهات در مورد استفاده از کدئین در اطفال را  آغاز کرد.

محققان دریافتند که کدئین خود به تنهایی بر درد اثر ندارد. بلکه توسط یک آنزیم کبدی به مورفین تبدیل می شود؛  سرعت این تبدیل از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است.

بدن حدود یک تا ۲ درصد  از افراد “فوق متابولیز کننده” است که کدئین را به سرعت به مورفین تبدیل می کند. همین امر موجب افزایش سریع سطح مورفین در خون شده و خطر بروز سکته قلبی را افزایش می دهد.

به همین منظور تجاوز کدئین در اطفال بعد از عمل جراحی ممنوع است، زیرا مشخص نیست که بدن کدام یک از اطفال قدرت فوق متابولیزه کننده را دارد.

از ساو دیگر مشاهده شد پس از زدن برچسب های هشدار آمیز نسبت به مصرف کدئین توسط سازمان خوراکی و دارو آمریکا بر راو جعبه های مواد داراوی، مصرف مواد اعتیاد آوری چون هیدروکدون و اکسی کدون بالاتر رفته است.

این نشان می داد که برخی از استراتژی های جایگزین در مصرف مسکن ها کامل نیستند، زیرا اکسی کدون و هیدروکدون خود دارای برخی نگرانی های امنیتی هستند و خطرات بیشتری نسبت کدئین دارند.

جایگزین های مطمئن برای کدئین کدامند؟

با مراقبت های پزشکی و کنترل بیش از ۸۵ درصد نسخه های پزشکان، تجاوز داروهای اعتیاد آور به یک سوم کم شدن یافت.

در ابتدا قرص های تیلنول ( استامینوفن) و ایبوپروفن به عنوان مسکن برای دردهای خفیف تا متوسط جایگزین داروهای اعتیاد آور شد.  تنهای از مواد اعتیاد آور برای دردهای بالا استفاده شد.

برای مثال پس از عمل های جراحی تانسیلکتومی و آدنوئیدکتومی ( عمل های جراحی برداشتن لوزه )، دیگر به مصرف داروهای کدئین دار نیازی نیست و داروهای موثرتر و ایمن تری به کار گرفته می شود.

محققان دریافته اند مصرف تیلنول (استامینوفن) و ایبوپروفن، علاوه بر تسکین موثر دردهای پس از جراحی، نگرانی های ایمنی داروهای اعتیاد آور مانند کدئین را ندارند.

به دلیل اهمیت میزان مصرف داروهای گوناگون پس از عمل های جراحی و حساسیت بالای بدن اطفال به این داروها، محققان توصیه کرده اند که پدر و مادرباید از نوع و میزان مصرف هر یک از داروها خصوصا داروهای مسکن اطلاع داشته و قبل، حین و پس از جراحی با کمک پزشک مربوطه میزان مصرف این داروها را بررسی کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

تلگرام

مطلب پیشنهادی

تهران زلزله بیاید، جهان را باید به کمک بطلبیم

کد خبر: ۴۱۷۴۹ تاریخ انتشار: جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ – ۰۹:۲۳ از چند ‌سال قبل، …