پزشکان بدون مرز درمان
شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » علمی » ترویج فرهنگ مصرف شیر/ برنج های وارداتی کنترل می شوند
تلگرام

ترویج فرهنگ مصرف شیر/ برنج های وارداتی کنترل می شوند

به گزارش خبرگزاری پزشکان و به نقل از وبدا ، دکتر غلامرضا اصغری ضمن تبریک آغاز ماه ربیع الاول به همه مسلمانان در سراسر جهان اظهار داشت: براساس آمار و مستندات حدود ۸۰ درصد مرگ و میر در کشور ناشی از بیماری های غیرواگیر است.

او با بیان اینکه نوع تغذیه و شیوه زندگی اثر بسزایی در جلوگیری از این نوع بیماری ها دارند اظهار داشت: در سند ملی کنترل بیماری های غیرواگیر نیز به اصلاح الگاو مصرف و کم شدن فاکتورهای خطرزا در مواد خوراکییی با جزئیات پرداخته شده است.

معاون وزیر همچنین افزود: تامین همزمان امنیت و ایمنی خوراکییی در راس برنامه های سازمان خوراکی و دارو قرار گرفته و این مهم از طریق تسهیل صدور مجوزهای بهداشتی برای فرآورده های تولید داخل و اقلام وارداتی و تشدید نظارت و پایش مداوم واحدهای فرآوری و فرآورده های عرضه شده به بازار عملیاتی شده است.

اقدامات محقق شده در حفظ سلامت و کیفیت فراورده های خوراکییی
اصغری در بخش دیگر سخنانش به اقدامات محقق شده سازمان خوراکی و دارو در حفظ سلامت و کیفیت فرآورده های خوراکییی و آشامیدنی و حمایت از تولیدکنندگان نیز پرداخت و از کم شدن محتوای نمک، شکر و اسیدهای چرب ترانس در فرآورده های خوراکییی گوناگون و استمرار تدریجی روند کم شدنی با در نظر گرفتن ذائقه مصرف کنندگان به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در این بخش نام برد.

اقدامات کنترلی در برنج های وارداتی
دکتر اصغری افزود: سازمان خوراکی و دارو اقدامات کنترلی در برنج های وارداتی که شامل الزام تخصیص کد رهگیری با هدف تسهیل ردیابی محموله های وارداتی در کشور مبدا را نیز انجام داده و همچنین اقدامات سختگیرانه در حد مجاز فلزات سنگین آرسنیک و سرب تا حد ppb ۱۲۰ و کادمیوم تا ppb ۴۸ لحاظ کرده است.

منع استفاده از چربی های گیاهی در فرآورده های لبنی
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موضوع منع استفاده از چربی های گیاهی در فراورده های لبنی نیز گفت: در پی محدودیت واردات روغن پالم به کشور و افزایش تعرفه واردات آن پایش مستمر در پروفایل اسیدهای چرب فرآورده های لبنی آغاز و همچنان در دست اجرمی باشد.

تراوج فرهنگ مصرف شیر
دکتر اصغری در ادامه به مشارکت دراجلاس بین المللی کدکس برای تهیه استاندارد بین المللی دوغ با هدف ثبت این محصول به عنوان یک نوشیدنی سنتی ایرانی به عنوان یکی از دستاوردهای مهم در فرآورده های لبنی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: به منظور فرهنگ سازی و ایجاد زیرساخت لازم جهت تراوج فرهنگ مصرف شیر و لبنیات، طرح توزیع شیر مدارس در استان های گوناگون در سال های گذشته شروع شده و همچنان ادامه دارد.

نظارت بر روند اجرای صحیح مقررات 
رئیس سازمان خوراکی و دارو در پایان نظارت بر روند اجرای صحیح مقررات و قوانین جاری وزارت بهداشت را جزء رسالت ذاتی سازمان خوراکی و دارو دانست و با بیان اینکه در این خصوص نوع و شدت این نظارت ها همواره در حال اصلاح می باشد خاطر نشان کرد: از اهداف آتی سازمان خوراکی و دارو به عنوان یک سازمان نظارتی این است که در زمینه صدور مجوزها تفاوض اختیار کامل به بخش خصوصی انجام شود و در آینده نزدیک این سازمان به امور نظارت و بازرسی که وظیفه اصلی آن است بپردازد.

تلگرام

مطلب پیشنهادی

دانشگاه نج� آباد پرچمدار ثبت نام در آزمون سراسری قرآن و عترت

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از پایگاه خبری دانشگاه آزاد اسلامی  نجف‌آباد، رئیس …