صحبت کردن با كودك نوپا

March 7, 2013 توسط :   موضوع : تازه های پزشکی, روانشناسي

ارتباط برقرار كردن با كودك 1 ساله نياز به مهارت دارد. كودك شما در يك سالگي به طور مداوم در حال كشف كردن است و از چيزهايي كه كشف مي‌كند متعجب مي‌شود. گاهي اوقات مي‌خندد و گاهي اوقات نيز كمي آزرده مي‌شود. او هنوز از لغات براي صحبت كردن با شما استفاده نمي‌كند، اما خوشبختانه شما مي‌توانيد اين كار را انجام دهيد. اگر او نمي‌تواند از طريق كلمات با شما ارتباط برقرار كند شما مي‌توانيد. اگر از كلمات و لغات به درستي استفاده كنيد، ارتباط كلامي بين شما سريع‌تر اتفاق مي‌افتد. يافتن كلمات و لغات مناسب و درست يك نوع مهارت مي‌‌‌‌خواهد. براي مثال مي‌توانيد از اين عبارات مؤثر و صحيح به هنگام حرف زدن با كودك 1ساله خود استفاده كنيد:

حتماً الان احساس ناراحتي و عصبانيت مي‌‌‌‌كني
وقتي كه كودك‌تان كج‌خلقي مي‌‌‌كند، شما سعي مي‌كنيد تا به او كمك كنيد آرامشش را حفظ كند. كنارش روي زمين مي‌نشينيد، به چشمانش نگاه مي‌كنيد و با او حرف مي‌زنيد. «چه چيزي عصباني‌ات كرده»؟ كلمات شما به او كمك مي‌‌كند تا احساسات خود را پردازش كند و وقتي كه كمي بزرگ‌تر شد مي‌تواند به راحتي به شما بگويد كه «من عصباني هستم» يا اينكه «من بسيار خوشحالم».

وايستا! اون خيلي داغه

براي آنكه راجع به خطري كه ممكن است نوزاد شما را تهديد كند، امنيت كافي را به وجود آوريد، مي‌توانيد از ساده‌ترين و كوتاه‌ترين كلمات استفاده كنيد. يك جمله كوتاه سه‌كلمه‌اي «وايستا! اون خيلي داغه». پدر و مادرها اغلب اوقات در مورد اكثر چيزها توضيح زيادي مي‌دهند. براي آنكه كودك نوپاي شما به هنگام قرار گرفتن در يك موقعيت خطرناك، حواسش جمع باشد، كافي است كه از يك كلمه استفاده كنيد و «نه» بگوييد. به اين ترتيب او متوجه خطر مي‌شود و مي‌فهمد كه نبايد نزديك آن شود. تكرار شما در گفتن «نه» باعث تحريك شدن او براي نزديك شدنش به سمت خطر و بي‌توجهي به نه گفتن‌هاي شما مي‌شود.

وقت حمام است
اغلب پدر و مادرها به اشتباه به حالت سؤالي و خواهشي به كودكانشان مي‌گويند «حالا دوست داري بريم حمام؟» اما بهتر است كه به جاي سؤال كردن و درخواست نمودن؛ او را با گفتن يك جمله كه ديگر نوبت حمام كردن است، متقاعد به انجام اين كار ‌كنيد. چرا؟ اگر هميشه با برنامه و به طور منظم كارهاي روزمره كودك‌تان را انجام دهيد او به آنها عادت مي‌كند و به ندرت در چنين شرايطي دچار تعارض مي‌شود. بلكه ياد مي‌گيرد كه عادت‌هايش را دنبال كند. مثلاً وقتي كه لباس‌هاي خودتان و كودك‌تان را عوض مي‌كنيد، او ديگر اين انتظار را دارد كه زمان بيرون رفتن از خانه رسيده است.

وقتي كه در آن فروشگاه شلوغ محكم دست مرا گرفته بودي، خيلي خوشحال شدم
وقتي كه كودك‌تان يك كار درست انجام مي‌دهد، با جملات مثبت او را تشويق كنيد. به اين ترتيب انگيزه‌هاي او قوي‌تر مي‌شوند. حتي اگر كودك شما آنقدر كوچك باشد كه معناي حرف‌هاي شما را نفهمد از لحن صداي شما متوجه منظور شما مي‌شود.

بيا براي حيوانات داخل كتابت، اسم بگذاريم
احتمالاً مي‌‌‌خواهيد كه برخي از صداها و حروف را به كودك خود بياموزيد. هر بار كه كتاب برايش مي‌خوانيد، به چيزهاي مختلف اشاره كنيد. حتماً كتاب مورد علاقه‌اش را برايش بخوانيد. حتماً وقتي كه با او قدم مي‌زنيد نيز از زبان توصيفي استفاده كنيد. مثلاً به او بگوييد: «به اين برگ‌هاي قرمز رنگ كه روي آن درخت بلند هستند، نگاه كن.» به اين ترتيب به او كمك مي‌كنيد تا دنيا را از زواياي جديد نگاه كند.
اين جملات را هيچ‌گاه به كودك نوپاي خود نگوييد:
دست از اين بچه‌بازي‌هات بردار!
كودك شما هنوز يك بچه است و رفتارهايش متناسب با سن و سالش است.
اگه هر كاري كه من ميگم، انجام بدي، بعداً برات بستني مي‌خرم.
شايد اين رشوه‌دادن‌ها در كوتاه مدت، نتيجه بدهند اما در درازمدت و دردسر ساز مي‌شوند.
زودباش!
دست و پاي كوچك او نمي‌توانند سريع‌تر از آن چيزي كه شما مي‌بينيد، حركت كنند.
تو دختر شروري هستي!
هر چقدر هم كه از اين الفاظ استفاده مي‌كنيد، در مورد فرزندتان اينكار را نكنيد.
تحریریه كودك سالم

  
  • مجله اطلاعات پزشکیهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar