پزشکان بدون مرز درمان
شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » پزشکی » جذب بهتر قرص کلسیم با این روش ها
تلگرام

جذب بهتر قرص کلسیم با این روش ها

اوتامین (Vitamin) D میزان مصرف کلسیم مکمل کلسیم دفع کلسیم از بدن جذب کلسیم

کلسیم یکی از مواد مورد نیاز بدن است که باعث استحکام استخوان ها و تقاوت سیستم ایمنی بدن می شود،در این مقاله شما را با خوراکی هایی آشنا می نماییم که با مصرف آن ها جذب کلسیم بهتر صورت می پذیرد.

۱- همراه با مکمل کلسیم، از قرص اوتامین (Vitamin) C یا مواد خوراکییی غنی از اوتامین (Vitamin) C مثل پرتقال استفاده کنید. اوتامین (Vitamin) C، جذب کلسیم را افزایش می‏دهد.
۲- اسید آمینه «لیزین» برای جذب کلسیم لازم است. لذا خوراکیهای غنی از آن را بخورید، مثل تخم‏مرغ، ماهی، ساوا و فرآورده‏های آن، لوبیا.
۳- سه بار در هفته و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرید، زیرا نور آفتاب آسان‏ترین راه برای تامین اوتامین (Vitamin) D بدن است (اوتامین (Vitamin) D در اثر تابش مستقیم نور خورشید بر پوست، در بدن ساخته می‏شود). اوتامین (Vitamin) D برای جذب بهتر کلسیم، لازم است. البته بین ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعداز ظهر که تابش نور خورشید شدید است، زیر آفتاب نراود.
۴- مقدار مکمل کلسیم مصرفی روزانه ی خود را چند قسمت تقسیم کنید و هر بار یک قسمت را بخورید، زیرا مطالعات نشان داده است که دریافت مکمل کلسیم در دفعات متعدد و مقدار کمتر، موثرتر از دریافت یک جای کلسیم و به مقدار زیاد است؛ مثلاً اگر باید روزانه ۲ عدد قرص کلسیم بخورید، صبح یک عدد و عصر یک عدد را بخورید.
۵- مکمل کلسیم را به نسبت ۲ به ۱ همراه یا مکمل منیزیم بخورید، یعنی ۲ قسمت کلسیم و یک قسمت منیزیم.
۶- مکمل کلسیم را به همراه مکمل آهن نخورید، زیرا اثر هر داو آنها کم شدن می‏یابد.
۷- همراه با کلسیم، مقدار زیادی مکمل راو مصرف نکنید، زیرا مقادیر بالای راو، جذب کلسیم را کم شدن می‏دهد.
اوتامین (Vitamin) D برای جذب بهتر کلسیم، لازم است.
۸- نوشابه‏ های گازدار را به مقدار خیلی کم مصرف کنید یا اصلا مصرف نکنید، زیرا به علت داشتن اسید فسفریک (فسفر زیاد) باعث دفع کلسیم از بدن می‏شود. مصرف زیاد فسفر، باعث دفع کلسیم از طریق ادرار می‏شود.
۹- مصرف خوراکیهای با منشا حیوانی را کم شدن دهید. دریافت زیاد پروتئین‏های حیوانی (مثل گوشت، تخم‏مرغ، شیر و لبنیات) دفع ادراری کلسیم را افزایش می‏‏دهند. دریافت زیاد نمک نیز چنین اثری دارد.
۱۰- تنقلات و خوراکی‏های کم ارزش، الکل، قهوه و آرد سفید (مثل نان لواش) را مصرف نکنید. این مواد خوراکییی باعث می‏شوند کلسیم زیادی از بدن دفع شود و جذب آن کم شدن یابد.
۱۱- مواد خوراکییی حااو اگزالات را به میزان متوسط مصرف کنید، زیرا اگزالات، با جذب کلسیم تداخل می‏کند. مواد خوراکییی حااو اگزالات شامل بادام، بادام‏زمینی، چغندر و برگ آن، ریواس، اسفناج، کلم، کاکائو، چای، آلو و توت‏هاست.
۱۲- سبوس گندم را به میزان متوسط مصرف کنید، زیرا مصرف زیاد آن، با جذب کلسیم تداخل می‏کند.
۱۳- داروهای مصرفی خود را بررسی کنید، زیرا بعضی از آنها مثل گلوکو کورتیکوئید‏ها با جذب کلسیم تداخل می‏کنند. در مورد مصرف همزمان داروها و مکمل کلسیم با پزشک مشورت کنید.

نکات:
۱- مقدار مکمل کلسیم توصیه شده در روز، ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم است.
۲- مکمل های آنتی اسید‏، منبع خوبی از کلسیم نیستند، زیرا اسید معده را خنثی می‏کنند، در حالی که کلسیم در محیط اسیدی بهتر جذب می‏شود. آنتی اسیدهای حااو آلومینیوم مثل (آلومینیوم ام جی)، می‏توانند دفع کلسیم از ادرار را افزایش دهند.
۳- اگر داراو خاصی مصرف می‏کنید، قبل از مصرف مکمل کلسیم با پزشک خود یا دکتر داروساز داروخانه مشورت کنید.
۴- اگر سنگ کلیه دارید، یا سابقه ابتلا به سنگ کلیه در خانواده‏ی شما وجود دارد، مکمل کلسیم نخورید.

منبع/بلاغ

تلگرام

مطلب پیشنهادی

۹۰ گیاه دارویی Ùˆ ادویه بی نظیر برای سلامتی Ùˆ تندرستی

آیا می دانستید که ۹۰ گیاه داراوی و اداوه وجود دارد که می تواند برای …